12/11/2025 0 Kommentarer
Pop-up læsekreds: "Inden året er omme" af Lea Korsgaard
Pop-up læsekreds: "Inden året er omme" af Lea Korsgaard

Kom og vær med til at udfolde Lea Korsgaards bog Inden året er omme, ugen før hun holder foredrag på Humlebæk Bibliotek den 29. april.
Lea Korsgaard satte sig for at se alle danske dagsommerfuglearter på et år, selv om hun i udgangspunktet ikke vidste noget om insekterne. Listen med sommerfugle tog hende ud i nye landskaber og ind i bøgerne, filosofien og mytologiens verden. For lige siden mennesket begyndte at tænke over meningen med livet og døden, har sommerfuglen symboliseret håbet om genfødsel – og konfronteret os med tilværelsens største spørgsmål: Hvorfor lever vi? Og hvad lever vi for?
Læs bogen på forhånd, og kom og deltag i samtalen. Det er gratis at deltage i læsekredsen. Pladserne er begrænsede, men der mulighed for at komme på venteliste. Læsekredsens værter er præsterne fra Humlebæk Kirke og kirketjener og litterat Mai Misfeldt.
Pop-up læsekredsen er et samarbejde mellem Humlebæk Kirke og Fredensborg Bibliotekerne.
Kommentarer